Labās baktērijas bērniem

Intervija ar Juriju Jakovļevu, mikrobioloģijas doktoru.

J.J.: “Man bieži jautā: kā lietot Vetom bērniem? Vai ir kādas īpatnības vai ierobežojumi?”

Steidzos mierināt visus, kas paši lieto vai dod saviem bērniem Vetom 2. Nav novērota  nekāda negatīva pēcdarbība (sekas), izņemot baktērijas Bacillus subtilis  individuālu nepanesamību – bet nākas nomierināt, jo tajā ir viens no pasaulē visizpētītākajiem mikroorganismiem.  Nepanesamība izpaužas kā daudzas sīkas baltas pūtītes uz ķermeņa, kas pašas pazūd pēc preparāta pārtraukšanas. To novēro 1 no 200 000 lietotāju.

Vetom 2 lietošanas rekomendācijas:

Jebkurā vecumā  lietot vienu dozu no rīta (tējkaroti, kapsulu vai pilienu – atkarībā no fasējuma) un vienu dozu vakarā. 500 gramu iepakojums pietiks aptuveni 3-6 mēnešiem.

Nedaudz pastāstīšu kā darbojas kuņģa-zarnu trakts, lai viestu skaidrību un sapratni par Vetom 2 iedarbību.

Un tā, nedaudz iztrurības, lasot šo, ceru, nelielo lekciju.

Cilvēka zarnu traktā mīt liels daudzums mikroorganismu, kas veido simbiozi ar to saimnieku – cilvēku. Bez baktērijām gremošanas process nav iespējams, tās palīdz sašķelt pārtiku un veicina derīgo vielu uzsūkšanos, kas nepieciešams visa organisma normālai funkcionēšanai. Zarnu traktā notiek sašķelto barības vielu uzsūkšanās asinīs. Cilvēka normālā mikroflora ir  savstarpēji saistītu mikroorganismu grupu kopums. Mikroflora veidojas piedzimstot. Individuālā cilvēka mikroflora veidojas ne tikai zarnu traktā, tā veidojas arī citos orgānos: uz ādas, uz gļotādām, makstī, augšējos elpošanas ceļos u.c.

Cilvēka dzīvē mikroorganismiem ir liela nozīme, tie veic sekojošas funkcijas:

 • piedalās vielmaiņas procesos, metabolītiskā funkcija (fermentē barības nesagremojamās sastāvdaļas);
 • piedalās vitamīnu: folijskābes, nikotīnskābes, B grupas vitamīnu un K vitamīna sintēzē
 • aizsardzības, imunitātes uzturēšanas funkcija: zarnu baktērijas aizsargā mūsu organisu no patogēno mikrobu invāzijas. To var izsaukt sekojoši faktori;
  • ekoloģisko apstākļu izmaiņas
  • dažādas saslimšanas (iekaisumi, smagas infekcijas u.c.)
  • neapmierinoša pārtika (pārāk maiga pārtika – ātri pagatavojami produkti, augstākā labuma milti, liels ogļhidrātu daudzums u.t.t.)
  • kopīgās imunitātes pazemināšanās
  • nenormēta, bez ārsta konsultācijas, medikamentu lietošana (piem. antibiotikas, kas nomācoši ietekmē zarnu mikrofloru), staru iedarbība, vitamīnu deficīts. Visi šie faktori var būt par iemeslu līdzsvara izjaukšanai starp atsevišķām zarnu mikrofloras grupām.

Lai raksturotu organisma stāvokli, kad tiek izjaukts līdzsvars mikrofloras sastāvā, tiek lietots jēdziens “disbakterioze” vai “disbioze”. Zarnu disbakterioze nav slimība, bet gan mikroorganismu disbalanss, kurš pavada kādu no saslimšanām.  Slimību starptautiskajā sarakstā disbakterioze kā saslimšana nav ietverta. Vieglā formā disbakterioze ārēji vispār neizpausties. Nopietnāka disbakterioze var izpausties kā:

 • sāpes vēderā;
 • diareja, kolīti, hroniski aizcietējumi;
 • ādas alerģiskas reakcijas;
 • meteorisms;
 • pavājināta apetīte;
 • vispārējs vārgums;
 • galvassāpes;
 • pazeminātas darbaspējas.

Jāpiezīmē, ka zarnu baktēriju disbalanss, kuru izsauc citas saslimšanas, var šīs saslimšanas saasināt, tā padarot slimnieka stāvokli vēl smagāku. Disbakteriozi var diagnosticēt pateicoties bakterioloģiskajām analīzēm. Disbakteriozes korekcijai lieto bakteriofāgus, eibiotiķus (derīgo baktēriju dzīvus celmus) un probiotiķus (vielas, kas veicina normālas mikrofloras veidošanos paša organismā). Kā stimulējošas vielas tiek izmantoti oligosaharīdi, piena serums, šķiedrvielas.

Jaundzimušā zarnu trakts ir pilnīgi sterils. Pēc piedzimšanas bērniņa zarnu trakts uzsāk darbību, sāk strādāt. Tad arī sākas mikroorganismu ieviešanās process gļotādās. Jaundzimušā zarnu mikrofloras veidošanos negatīvi var ietekmēt:

 • neapmierinošs mikrofloras sastāvs dzemdību ceļos, mātes makstī;
 • sarežģījumi dzemdībās, tai skaitā pāragra augļūdeņu noiešana;
 • nav krūts barošana, vai vēlu uzsākta pirmā krūts barošana;
 • ķeizargrieziens;
 • bērna un mātes izvietošana dzemdību namā atsevišķās telpās;
 • bērna apkārtējās vides sanitāri-higiēniskie apstākļi, epidemioloģiskais stāvoklis;
 • priekšlaicīgas dzemdības, fizioloģiski nenobriedis zarnu trakts;
 • iekaisuma perēkļi bērna organismā.

Jaundzimušo zarnu mikrofloras veidošanās laikā novēro 3 fāzes.

Pirmā fāze – aseptiskā – tā jaundzimušajam attīstās pirmajās stundās pēc piedzimšanas, kad dzemdību laikā mātes maksts mikrofloras elementi tiek nodoti bērnam (notiek, tā saucamā,  kontaminācija (mikrobu iekļūšana tīrkultūrā, piesārņojums)). Šajā periodā bērna mikrofloras parametri būs atkarīgi no mātes dzemdību ceļu mikrofloras sastāva, no dzemdību veida, no sterilitātes dzemdību telpā. Mikrobus neatrod mikroskopiski izpētītā mekonijā (jaundzimušā pirmie zarnu izdalījumi). Tiesa, pēdējie spāņu zinātnieku pētījumi norāda uz noteiktu baktēriju klātbūtni, kuras veido sākotnējo imunitāti (laktobaktērijas, zarnu nūjiņa).

Otrās fāzes laikā – tās ir bērna dzīves pirmās trīs dienas, mikroorganismu daudzums zarnās ievērojami pieaug. Un šajā laikā var jau novērot bērna zarnu traktu apdzīvojošo baktēriju līdzsvara disbalansu, ko sauc par fizioloģisko disbiozi. Tam var būt vairāki iemesli, to vidū:

 • jaundzimušā barošanas veids,
 • fizioloģiskā brieduma pakāpe,
 • apkārtējās vides sanitāri-higiēniskais un epidemioloģiskais stāvoklis.

Zarnu mikrofloras izveidošanas trešā, noslēdzošā fāze iestājas aptuveni bērna dzīves pirmā mēneša beigās. Šo fāzi sauc par zarnu trakta floras transformācijas fāzi. Ja tiek nodrošināta bērna pareiza barošana un vides epidemioloģiskais stāvoklis, izveidojas normāla zarnu trakta mikroflora.  Mikrobiocenoze – tas ir kopums, mikroorganismu sabiedrība, kas eksistē kā vienots vesels. Vai nepieciešams veikt bērna mikrobiocenozes korekciju? Tāds lēmums jāpieņem, atkarībā no mikrofloras stāvokļa. Ja traucējumiem ir izteikts un noturīgs raksturs, ja novēro organisma pašregulācijas mehānismu traucējumus, un tie nepazūd pēc nelabvēlīgo faktoru novēršanas, tad ieteicams palīdzēt bērna zarnu mikroflorai līdzsvaroties.

Pārējos gadījumos kādas mikrofloras sastāva izmaiņas jāuztver kā īslaicīgu disbiotisku reakciju, kuras pazīmes pašas pazudīs bez speciāliem terapeitiskiem pasākumiem, bet pēc iespējamo disbiozes izraisošo faktoru novēršanas.

Kas vecākiem jādara, kā jārīkojas, lai bērna organisma microflora atgrieztos normā?

Ārsti-pediatri iesaka sekojošo:

 • nepieļaut bērna pārkaršanu, jo sviedrainība pastiprina alerģiskās reakcijas; uzturēt istabā normālu mikroklimatu – nepieciešamo mitrumu un temperatūru, to regulāri pārbaudīt;
 • neeksperimentēt ar barību, nedot maziem bērniem šokolādi, saldumus, vienā reizē lielu devu bērnam nepazīstama produkta, bērniem līdz gada vecumam piebarošanu uzsākt ļoti pārdomāti, nesteigties ar jaunu produktu pievienošanu;
 • izmantot attīrītu ūdeni, uzlikt filtrus;
 • no bērna istabas izvākt nepatīkami smaržojošas rotaļlietas (tās var būt krāsotas ar toksiskām krāsām, bet bērni mīl visu bāzt mutē).

Nu un tagad par Vetom 2 – šis mikroorganismu celms speciāli izvēlēts kā dabiskā antibiotiķa – BACITRACĪNA produktīvākais ražotājs. Tā dabā ir iekārtots, ka tie piedalās konkurences cīņā par vietu “zem Saules” un iznīcina pūšanas baktērijas – kuras BACITRICĪNA klātbūtnē nespēj veiksmīgi dzīvot. Tā antagoniskā aktivitāte neļauj patogēnām un nosacīti patogēnām baktērijām, mikozēm (rauga sēnītes Candida albicans tips) augt. B.subtilis celma darbības laikā izstrādājas fermenti, kas veicina barības olbaltumvielu un tauku šķelšanu, uzlabo barības gremošanu un uzsūkšanos, veicina brūču, iekaisuma perēkļu, attīrīšanos no nekrotizētiem audiem.

Tas palīdzēs izvairīties no:

 • bērnu akūtām zarnu infekcijām, dažādas izcelsmes disbakteriozes, bakteriālās vaginozes;
 • pēcoperācijas perioda strutaini-septiskiem sarežģījumiem;
 • derīgo baktēriju darbības traucējumiem.

Galvenais lietojot Vetom – nelietot antibiotikas un neveikt antibakteriālas procedūras. 

Te, acīmredzot, beigšu savu garo lekciju.

Veiksmi, veselību Jums un Jūsu bērniem.

 


Vetom 1.1. pulveris

Vetom 1.1. pulveris

Vetom 1.1. – imunitātes uzlabošanai un pareizas mikrofloras atjaunošanai kuņģa zarnu traktā. Ve..

34.00€ Ex Tax: 28.10€

Vetom 1.23 Šķidrā veidā, 10ml

Vetom 1.23 Šķidrā veidā, 10ml

Vetom 1.1. – imunitātes uzlabošanai un pareizas mikrofloras atjaunošanai kuņģa zarnu traktā. Ve..

40.00€ Ex Tax: 33.06€

Vetom 2 pulveris, 500g

Vetom 2 pulveris, 500g

Vetom 2. Visu zarnu trakta daļu attīrīšanai.Satur baktēriju Bacillus amyloliquefaciens celmus VKPM V..

34.00€ Ex Tax: 28.10€

Vetom 2.25 šķidrā veidā, 10ml

Vetom 2.25 šķidrā veidā, 10ml

Vetom 2. Visu zarnu trakta daļu attīrīšanai.Satur baktēriju Bacillus amyloliquefaciens celmus VKPM V..

40.00€ Ex Tax: 33.06€

Showing 1 to 4 of 4 (1 Pages)